Seminár projektu eTwinning

projekt: eTwinning
Typ stáže: pedagogická
Dátum: 12.-14.10.2018
Miesto: Lille, Francúzsko

Som vďačná za možnosť zúčastniť sa semináru eTwinning! Na stránke tohoto európskeho projektu som bola zaregistrovaná necelý rok, keď ma oslovili z NSS (sídlo eTwinning na Slovensku) s ponukou zúčastniť sa semináru vo francúzskom Lille. Seminár prebiehal v anglickom jazyku a jeho cieľom bolo dať dokopy učiteľov z rôznych kútov Európy, aby tí následne zapojili svojich žiakov do projektov.

Okrem troch Sloveniek sa tam stretli Česi, Slovinci, Srbi, Francúzi, Španieli, Belgičania, Briti, Pobaltské krajiny, ale tiež Island a Azerbajdžan. Ubytovaní sme boli v centre mesta v hoteli Ibis a seminár hostilo pedagogické stredisko Atelier Canopé, ktoré nám poskytlo aj priestory na občerstvenie a prácu v skupinách.

Seminár prebiehal podľa nabitého programu. Po otvorení a úvodných slovách riaditeľky Atelier Canopé (Ewa Wyrembleyski), koordinátora projektu (Arnold Gil) a vedúceho seminára (Anthony Riou) sme mali možnosť sa predstaviť, navzájom sa dozvedieť čo učíme a o aký typ projektu máme záujem. Program semináru bol rozvrhnutý na dva dni a to je krátky čas na nájdenie partnerov a rozbehnutie projektu. Vďaka výbornej organizácii z francúzskej strany sa to však podarilo. Počas poobednej „icebreaking“ aktivity sme vyspovedali spoluúčastníkov za účelom nájdenia potencionálneho partnera na projekt. Na druhý deň sme tak mohli spolu začať projekt plánovať. Všetci účastníci z Lille tak odchádzali s projektom zaregistrovaným na platforme eTwinningu – TwinSpace. Počas semináru nám boli predstavené nástroje TwinSpace, na prípadné nejasnosti nám odpovedali tí najpovolanejší a zažili sme veľa zábavy a príjemných rozhovorov. V sobotu poobede sme mali naviac možnosť navštíviť mesto Loos-en-Gohelle a jeho okolie, kde nám miestni sprievodcovia predstavili, jako sa z tohoto kedysi banského mesta stalo 100% ekologické mesto s nízkoenergetickými bytovkami a solárnymi kolektormi na kostole.

Bola som rada, že som stretla dve ďalšie nefrankofónne učitelky francúzštiny, ktoré súhlasili so spoločným projektom. Vznikol tak projekt, ktorý spojí Gymnázium Ľ. Štúra v Trenčíne, Lyceum Laniteio v Limassole na Cypre a Colstons School v Bristole v Anglicku.

Projekt s názvom „Slovensko-Cyprus-Anglicko: hovorme po francúzsky v Európe“ bol počas seminára v Lille zaregistrovaný a schválený centrálou eTwinning a tak sme mohli začať pracovať na jednotlivých etapách tohoto projektu a predpripraviť si ho zoči-voči, kdeže naďalej bude prebiehať komunikácia výlučne online.

Naši študenti budú komunikovať vo francúzštine a to cez TwinSpace a postupne v priebehu mesiacov november 2018 až jún 2019 sa navzájom predstavia, opíšu sa ako vyzerajú a navzájom si pomocou aplikácie FaceYourManga vytvoria avatarov. Potom v krátkom videu predstavia svoju školu a nakoniec cez aplikáciu CollagePhoto predstavia pomocou koláže z fotiek svoje mesto.

Seminár hodnotím ako veľmi prínosný. Porozumela som ako funguje iniciativa EU eTwinning, spoznala som mnoho zaujímavých ľudí, s dvomi z nich sa nám podarilo vytvoriť projekt pre našich študentov, aktívne som používala anglický a francúzsky jazyk.

Alexandra Kubaščíková


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac January 2022 Nasledujúci mesiac
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31