Zita Pašková
Projekt : ERASMUS +
Dátum: 30.5.2015-13.6.2015
Miesto: Totnes 30.5.2015 - 6.6.2015
Londýn 6.6.2015-013.6.2015
Správu napísala: Mgr. Zita Paškováová
Názov kurzu: Cultural Experience
Vybrala som si zaujímavý kurz s názvom ´Cultural Experience´ v dvoch mestách – Totnes, ktoré sa nachádza v Devone, na juhozápade Anglicka a Londýne. V každom z miest som strávila jeden týždeň. Dalo by sa povedať, že to mali byť dva odlišné týždne, ale boli tu mnohé spoločné javy.
Po trochu únavnej ceste – lietadlo, autobus a ešte skoro štyri hodiny vo vlaku – som prišla do malebného mestečka Totnes, ktoré leží uprostred krásnej zelene na riečke Dart.
Moja domáca bola typickou reprezentantkou mestečka, ktoré je známe svojím alternatívnym životným štýlom. Venuje sa rôznym prednáškam a kurzom sebareflexie, hudobnej produkcie, meditácii a prirodzeného živote stráveného v harmónii s prírodou.. Prirodzene, že bola vegetariánkou, takže som sa aj ja ňou stala na týždeň. Nevadí mi, keď nejem mäso, ale jedlá boli dosť pikantné, lebo jej strava boli založená na indickej kuchyni, ale potom sme sa dohodli na jemnejšej verzii. Večer sme trávili rozhovormi o našich životoch. Moja domáca sa zaujímala sa o Slovensko, naše zvyky, názory, životný štýl, rozprávali sme sa o politických zmenách a atmosfére v spoločnosti.
Kurz sa začal v jazykovej škole v historickej budove umiestnenej v centre mesta. Po úvodných informáciách a pokynoch sme písali test, ktorý vyhodnotil naše jazykové zručnosti. Potom sme šli na krátku prehliadku mesta , počas ktorej sme si prezreli zaujímavé miesta pokiaľ nám to dovolil dážď.
Ďalší deň sme cestovali do centra kraja – mesta Exeter, kde sme navštívili múzeum a katedrálu a diskutovali o exponátoch a ich význame.
Tretí deň sme sa sústredili na slovnú zásobu o architektúre a umeleckých štýloch konca 19. a začiatku 20.storočia, ktorú sme potom prakticky využili pri návšteve secesného sídla v Coleton Fishacre, ktoré je príkladom tohto štýlu a diskutovali sme aj o životnom štýle smotánky v tomto období. Potom sme využili ponuku školy na výlet a popoludnie sme strávili v známom letovisku Torquay.
Nasledujúci deň nám prialo počasie a mohli sme ísť pešo (3km)do blízkeho kultúrneho centra – Dartington Hall – bývalej usadlosti, postavenej v tradičnom anglickom štýle, obklopenej krásnym parkom – ktorá je dejiskom mnohých koncertov, festivalov a vzdelávacích podujatí.
Posledný deň v Totnes sme strávili v duchu symbolu tohto mesta – všetko alternatívne a prírodné . Vrhli sme sa na jarmok a ochutnávali zdravé produkty od miestnych dodávateľov. Náš kurz sme uzavreli posedením pri anglickom čaji – a vyhodnotením nášho pobytu.
Popoludní sme sa ešte vydali do malebného mestečka Dartington a absolvovali sme plavbu loďou po rieke Dart, z paluby ktorej sme sa kochali výhľadmi na anglické zelené polia a lúky.
Nasledujúci deň sme trávili na cestovaním do Londýna
Hostiteľská rodina v Londýne bola veľmi príjemná a medzinárodná, lebo som bývala spolu so študentmi s Kórey a Thajska. Večeri sme trávili diskusiami o aktuálnom dianí a porovnávaním životných štýlov v našich krajinách.
Prvé lekcie sme začali v centrále školy a potom pokračovali v British Museum. Tu sme si rozširovali slovnú zásobu o historické termíny, ustálené výrazy v oblasti dejín. Tie sme potom využívali pri hodnotení vybratých exponátov.
Nasledujúci deň sme objavovali nové detaily o samotnom meste v Museum of London. Prešli sme od počiatkov mesta, pôvodu jeho názvu, rímske obdobie, morových rán k veľkému požiaru v 1666 až po Bitku pri Trafalgare, ktorá dala názov námestiu a tým vzdala hold admirálovi Nelsonovi a jeho víťazstvu. Precítili sme atmosféru malých obchodíkov z 19. storočia, ktoré boli veľmi realisticky vytvorené.
V stredu sme mali na programe Victoria and Albert Museum. Podľa názvu by sa zdalo, že je venované týmto osobnostiam, ale práve naopak, ich zbierky vytvorili základ tohto mnohovrstvového múzea, ktoré spája historické artefakty a moderné expozície. My sme sa sústredili na jednotlivé drobné úžitkové predmety. Potom sme sa ponorili do variácií pojmu v novovytvorenej výstave s provokujúcim názvom ´Čo je luxus?´
Ďalší deň sme si vychutnali galériu Tate Modern, ktorá vystavuje kontroverzné umelecké diela moderných, už kultových tvorcov a dáva priestor aj najmladšej generácii umelcov. Výstavy konfrontujú návštevníkov s najnovšími trendmi v myslení a tvorbe umelcov z celého sveta. Provokujúce diela aj u nás vyvolala debatu o pojme umenie, estetika a ich úloha v živote jednotlivca a konkrétne aj v tom našom.
Piatok bol náš záverečný deň a strávili sme ho v dôstojnej National Gallery. S novým lektorom sme diskutovali o opisoch obrazov, primeranej slovnej zásobe a snažili sme sa ísť pod povrch a hľadať príbehy v obrazoch, čo im predchádzalo a čo potom nasledovalo.
Náš kurz sme ukončili v škole – hodnotením nášho pobytu, pokroku a splnenie našich očakávaní.
Jednomyseľne sme sa zhodli, že bol veľkým prínosom pre každú z nás, nielen čo sa týka vedomostí, ktoré sme získali, ale aj praktické používanie jazyka v jeho prirodzenom prostredí s ´native speakers´, ktoré by mali byť pravidelné a takýto kurz by mali učitelia absolvovať ak nie každé tri, tak najmenej každých päť rokov.