Marta Blahová

Projekt : ERASMUS +
Dátum: 18.5. – 29.5. 2015
Miesto: Hamburg.
           

Ako som spoznala Hamburg

Dva týždne som spoznávala   najväčší  nemecký prístav a tu je pár mojich  postrehov.

Paradoxom je, že Hamburg je prístav, ktorý je vzdialený  asi  120 km od Severného mora. Mesto a more spája rieka Elbe. My ju poznáme  skôr pod názvom Labe. Lode sa plavia zo Severného mora po rieke Elbe  až do Hamburgu, kde vyložia svoj tovar.

Počasie je tu premenlivé. Ľudia stále nosia dáždniky, lebo chvíľu prší, chvíľu svieti slnko. Na naše pomery je tu chladnejšie a často fúka silný vietor. Hamburčania  sú na rozmary počasia  zvyknutí  a kým som ja behala v kabáte, oni nosili tričká s krátkymi rukávmi.

Zaujala ma výborne fungujúca verejná  doprava, metro, vlaky. Kto chcel, mohol využiť na cestu práce a do práce lode na Elbe. Napriek  tomu obľúbeným dopravným prostriedkom je tu bicykel. Mesto vytvorilo  skvelé  podmienky pre cyklistov, aby sa mohli po meste pohybovať bezpečne.

Spoznala som najkrajšie pamiatky mesta, staré chrámy, obytné štvrte s kanálmi ako v  Benátkach, starý prístav, jazero Alster, ale aj moderný Hamburg a jeho obyvateľov.

Hamburčania sú hrdí na to, že práve v ich meste, v slávnej štvrti Saint Pauli, v jednom z mnohých prístavných nočných barov začala svoju hviezdnu kariéru skupina Beatles.

To všetko a ešte oveľa viac sa dalo v tomto meste spoznať a zažiť.

Ale hlavným dôvodom návštevy Hamburgu bolo, absolvovanie dvojtýždňového intenzívneho pobytu na medzinárodnej jazykovej škole Tandem. Každý, kto sa niekedy učil  cudzí jazyk, vie, že je to celoživotný  proces  vzdelávania,  ktorý nikdy nekončí. Preto som bola veľmi vďačná za možnosť,  ocitnúť sa sama na dva týždne v Nemecku a úplne sa “prepnúť” do nemčiny. Že sa to podarilo,  zistíte podľa toho, že si na spiatočnej ceste domov  číslo sedadla hovoríte pre seba po nemecky. Ale vráťme sa na začiatok. Dvojtýždňový intenzívny  jazykový pobyt na medzinárodnej jazykovej škole Tandem. Pracovali sme  tu pod vedením viacerých skúsených pedagógov. Naša  medzinárodná skupina  pozostávala z ľudí rôznych národov a povolaní. Mali sme tu portugalského dirigenta, lekárov zo Španielska a Turecka, mladého inžiniera  Araba, vysokoškolákov z Tunisu a Perzie, či daňovú poradkyňu z Petrohradu. Oficiálne sme spolu absolvovali 50 hodín. V skutočnosti to však bolo oveľa viac. Pochádzali sme z rozdielnych povolaní a úplne odlišných kultúr. Zaujímavé boli naše rozhovory počas prestávok a po vyučovaní. Keď som po dvoch týždňoch odchádzala, lúčila som sa s nimi, ako so starými známymi.

Bývala som v nemeckej rodine a moja hostiteľka bola  približne v mojom veku. Dobre sme si rozumeli, často sme sa popoludní spolu túlali  po meste a ona ako hrdá Hamburčanka mi ukazovala svoje mesto.

Počas predlženého  víkendu( Nemci oslavovali v pondelok Pfingsten ) som cestovala po okolí. Navštívila som Brémy. Pozrela som si mesto marcipánu Lübeck, ktoré patrí do kultúrneho dedičstva UNESCO. Navštívila som Cuxhaven, mesto, kde sa vlieva  Labe do Severného mora. Tu som na vlastné oči videla „ Wattenmeer“, prírodnú pamiatku UNESCO. Je to obrovská plocha mora, ktorá pri odlive stráca vodu a premieňa sa  na pár hodín  na miesto turistických prechádzok, jazdenie na vozoch, na koňoch a ihrisko, aby  sa o pár hodín s prichádzajúcim prílivom zase zmenilo na more. Bol to úžasný pocit len s a tak prechádzať po morskom dne.

Prežila som nádherné dva týždne plné intenzívnej práce v škole, ale aj domácich úloh, spoznala som úžasných ľudí, kolegov učiteľov, mojich spolužiakov, moju domácu Suzanne. Zamilovala som si Hamburg a túto časť Nemecka, kde som nikdy predtým nebola.

 Ďakujem za túto možnosť.

                                                                                                   Marta Blahová

 


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31