Katarína Griffin

Projekt : ERASMUS +
Dátum: máj 2015
Miesto: Barcelona, Španielsko
Názov a adresa prijímajúcej organizácie:  Babylon-Idiomas Barcelona, Bruc 65, 08009 Barcelona, Španielsko
Internet: http://www.babylon-idiomas.com/learn-spanish-barcelona-school.htm
Spôsob dopravy:  letecky
Ubytovanie a stravovanie: v španielskej rodine, stravovanie formou polpenzie v rodine

Španielsko som kedysi považovala za svoj  druhý domov, ale rôzne okolnosti spôsobili, že sa mi táto krajina vzdialila na celých pätnásť rokov. Jazykárom nemusím vysvetľovať, aké je ťažké učiť cudzí jazyk bez priameho kontaktu s jeho krajinou, kultúrou, národom. O to úžasnejší je pocit návratu a doslova nadýchnutia sa v tomto svete.

Za miesto môjho 2-týždňového jazykového a kultúrneho pobytu som si zvolila Barcelonu, perlu Katalánska a jedno z najkozmopolitnejších veľkomiest Európy. Úprimne, nevedela som sa dočkať dvoch vecí: kedy budem opäť po rokoch študentkou a kedy si dám „un cortado“, moju obľúbenú španielsku kávičku, na Las Ramblas, teda hlavnom barcelonskom bulváre.

Pre jazykové vzdelávanie som si vybrala super-intenzívny kurz, t.j. 30 vyučovacích hodín týždenne, z toho 10 individuálnych hodín španielskej konverzácie v jednej z množstva barcelonských jazykových škôl.  Stretla som tu vynikajúcich, zapálených a priateľských učiteľov a okrem získaných jazykových znalostí som „odkukala“ aj čo-to z ich metodológie. Veľkým obohatením boli aj spolužiaci, ktorých tvorili ľudia všetkých vekových kategórií z celého sveta.  Očarúvali ma ich pestré prízvuky a množstvo skúseností zo života v Barcelone alebo v domácej krajine, ktoré sme spolu zdieľali, boli nekonečnou náplňou našich školských dní.

Po škole nasledovali siahodlhé potulky po nádherných zákutiach tohto veľkomesta. Neviem si vynachváliť jeho prívetivosť  a skvele fungujúce služby pre návštevníkov, od dopravného systému, cez prístupnosť k pamiatkam až po tolerantnosť  Barcelončanov ku všetkým národom sveta bez rozdielu.

Hádam najbližšou Barcelončankou sa mi stala pani Montse, moja večne usmiata pani domáca, s ktorou som strávila nejednu chvíľu v príjemnom rozhovore o čomkoľvek, od kuchyne až po futbal (veď dvakrát hrala doma Barca a dvakrát aj vyhrala!).

Čo dodať na záver? Španielska káva aj po 15 rokoch chutí rovnako skvele a Barcelona je ešte krajšia ako bola kedysi. A ja, jazykárka, som veľmi vďačná za možnosť kultúrne a jazykovo sa „nadýchnuť“.


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31