Geografia

Zloženie predmetovej komisie:

RNDr. Tatiana Dzuráková - vedúca PK Mgr. Eva Jarošová
Mgr. Igor Fogaš Mgr. Silvia Ševčíková

Predmet sa zaoberá štúdiom prírodných a spoločenských javov, ktoré prebiehajú v krajine.

Študenti získajú poznatky o jednotlivých zložkách krajinnej sféry Zeme, o procesoch, ktoré v nej prebiehajú, s dôrazom na negatívne zásahy človeka a jeho aktivít do krajinnej sféry. Osvoja si informácie o jednotlivých regiónoch a štátoch sveta, o ich prírodných a spoločenských pomeroch.

Neoddeliteľnou súčasťou tohto predmetu je učivo o miestnej krajine, kde môžu študenti aplikovať poznatky získané pri učive o Slovenskej republike.

Študenti si zároveň osvoja zručnosti a návyky pri práci so zdrojmi geografických informácií – mapami, diagramami a štatistickým materiálom.

Súčasťou vyučovania geografie sú:

  • exkurzie
  • akcie pri príležitosti Dňa Zeme
  • akcie pri príležitosti Svetového dňa vody
  • odborná učebňa

Odborná učebňa GEO


Učebné osnovy GEOGRAFIA 4-roč. štúdium:

1.ročník

Geografia sa neučí

2. ročník - 2 hod./týž. -  tematické okruhy:

  • Planéta Zem
  • Atmosféra
  • Hydrosféra
  • Litosféra
  • Pedosféra
  • Biosféra
  • Obyvateľstvo a sídla
  • Hospodárstvo sveta
  • Regionálna geografia-Afrika
  • Regionálna geografia-Amerika
  • Regionálna geografia-Austrália a Oceánia

3. ročník - 2 hod./týž. - tematické okruhy:

  • Regionálna geografia-Oceány a polárne oblasti
  • Regionálna geografia-Ázia
  • Regionálna geografia-Európa
  • Regionálna geografia-Slovenská republika
  • Ochrana a tvorba krajiny

4.ročník

možnosť voliteľného predmetu: Seminár z geografie - 2 hod./týž.

  • Rozšírenie učiva, opakovanie a príprava na maturitu

Učebný plán GEOGRAFIA - 5-roč. billingválne štúdium:

  • 2.ročník - 1 hod./týž.
  • 3.ročník - 2 hod./týž.
  • 4.ročník - 1 hod./týž.

Učebný plán GEOGRAFIA - 8-roč. štúdium:

  • 1. ročník - 1 hod./týž.
  • 2. ročník - 1 hod./týž.
  • 3. ročník - 1 hod./týž.
  • 4. ročník - 1 hod./týž.
  • 5.-8.ročník - tak ako 4-roč. štúdium


Žiaci sa môžu zapojiť do nasledovných súťaží:

  • geografická olympiáda
  • stredoškolská odborná činnosť (SOČ)

Geografická olympiáda pozostáva z práce na vypísanú tému, z obhajoby tejto práce a vo vyšších kolách aj z testov z učiva geografie. Zúčastniť sa môžu žiaci všetkých ročníkov.

Kategória A - témy prác sú z regionálnej geografie sveta

Kategória B - témy prác sú z regionálnej geografie Slovenska

Kategória C - práce s tematikou životného prostredia

Kategória D - voľná téma

Kategória Z - súťaž formou riešenia testu

Kategória GQIQ - celoslovenská internetová on-line súťaž pre žiakov ZŠ a 8-roč. gymnázií.

SOČ    - žiaci majú možnosť robiť prácu na ľubovoľnú tému.

Bližšie informácie u vyučujúcich geografie a na   www.olympiady.sk

Úspechy žiakov v geografickej olympiáde - šk.rok 2020/2021:
Meno Trieda Umiestnenie
Úroveň súťaže, kategória
Daniel Bilík tercia 4. miesto okresné kolo-kategória F
Michal Havala, Tereza Gardianová príma úspešný riešiteľ okresné kolo-kategória F
Martin Hanuska sekunda úspešný riešiteľ okresné kolo-kategória F
Anna Žedényiová kvarta úspešný riešiteľ okresné kolo-kategória F
Samuel Petrov 4.E 4. miesto krajské kolo-kategória Z
Samuel Petrov 4.E úspešný riešiteľ celoslovenské kolo-kategória Z
Leo Kontra 5.BB 5. miesto krajské kolo-kategória Z
Leo Kontra 5.BB úspešný riešiteľ celoslovenské kolo-kategória Z
Saskia Hanzelová 4.BB 6. miesto krajské kolo-kategória Z
Saskia Hanzelová 4.BB úspešný riešiteľ celoslovenské kolo-kategória Z
Patrik Bašo 2.B 7. miesto krajské kolo-kategória Z
Patrik Bašo 2.B úspešný riešiteľ celoslovenské kolo-kategória Z
Ondrej Bublavý 4.B 8. miesto krajské kolo-kategória Z
Ondrej Bublavý 4.B úspešný riešiteľ celoslovenské kolo-kategória Z
Jakub Judíny 4.B 10. miesto krajské kolo-kategória Z
Jakub Judíny 4.B úspešný riešiteľ celoslovenské kolo-kategória Z
Patrik Kňažek 2.B 11. miesto krajské kolo-kategória Z
Patrik Kňažek 2.B úspešný riešiteľ celoslovenské kolo-kategória Z
Úspechy žiakov v geografickej olympiáde a SOČ - šk.rok 2019/2020:
Meno
Trieda Umiestnenie 
          Úroveň súťaže, kategória
Samuel Petrov 3.E 8. miesto celoslovenské kolo-kategória Z
Samuel Petrov 3.E úspešný riešiteľ krajské kolo-kategória Z
Daniel Bilík sekunda úspešný riešiteľ celoslovenské kolo-kategória F
Daniel Bilík sekunda 1. miesto okresné kolo-kategória F

Veronika Pizúrová

3.D 9. miesto SOČ krajské kolo-odbor 05
Úspechy žiakov v geografickej olympiáde - šk.rok 2018/2019:

Meno 

     Trieda

      Umiestnenie      

          Úroveň súťaže, kategória

Daniel Bilík príma 5. miesto okresné kolo - kategória F
Ondrej Bublavý      2.B 1. miesto krajské kolo - kategória Z
Ján Medal               5.BB 2. miesto krajské kolo - kategória Z
Michal Staník 4.B 3. miesto krajské kolo - kategória Z
Lenka Kňažeková   2.A 5-7. miesto krajské kolo - kategória Z
Leo Kontra             3.BB 5-7. miesto krajské kolo - kategória Z
Samuel Petrov       2.E 5-7. miesto krajské kolo - kategória Z
Ondrej Bublavý      2.B 10. miesto celoštátne kolo - kategória Z
Lenka Kňažeková 2.A úspešný riešiteľ celoštátne kolo - kategória Z
Ján Medal 5.BB úspešný riešiteľ celoštátne kolo - kategória Z

Ďalší úspešní riešitelia krajského kola GO v kategórií  Z  (bez postupu do celoštátneho kola):
Oliver Dudák 3.E ,   Juraj Dorička 4.C ,   Timur Tománek 2.D ,   Lukáš Horáček 3.E,  Oliver Vlk 4.C

Maturitné skúšky:

Cieľové požiadavky: http://www.statpedu.sk/